петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 50
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Малолетник снимал во заматеното езеро: Со тоа што го пронајде, полицијата реши случај стар 27 години (ВИДЕО)

Малолетник снимал во заматеното езеро: Со тоа што го пронајде, полицијата реши случај стар 27 години (ВИДЕО)

Кога канадскиот тинејџер Макс Веренка (13) од Ревелсток, Британска Колумбија открил потонат автомобил на дното на езерото Грифин, тој немал идеја дека ќе и помогне на полицијата да го реши 27-годишниот случај.

Веренка се наоѓал на езерото кога на длабочина од 4,5 метри забележал нешто што личело на превртено возило. Ја известил полицијата и ги однел на местото на настанот, а потоа се нурнал со неговата камера GoPro и снимил што пронашол.

Бидејќи било потврдено дека се работи за потопен автомобил, екипа на полициски нуркачи пристигнала три дена подоцна, зачудени кога го пронашле телото на 69-годишната Џенет Ферис од островот Ванкувер, која исчезнала пред 27 години.

„Ги одведовме со нашиот чамец и им го покажавме местото“, реколВеренка за CTV News.

Нуркачите ја извадиле регистарската табличка и се покажало дека автомобилот и припаѓал на Џенет Ферис, која исчезнала во 1992-ра година, додека со нејзиниот автомобил одела на венчавка во Алберта.

Полицијата не верува дека станува збор за кривично дело,туку дека слетала од патот за да не се удри во животно, а потоа паднала во езерото.

Коронавирус