четврток, 22. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Малезискиот премиер Махатир поднесе оставка

Малезискиот премиер Махатир поднесе оставка

Малезискиот премиер Махатир Мохамед денеска му ја понуди својата оставка на малезискиот крал Султан Абдула Султан Ахмад Сах, откако неговата партија ја напушти владејачката коалиција две години по формирањето.

Во изјавата од Кабинетот на премиерот се наведува само времето кога била понудена оставката, но не и детали.

Кралот сега може да даде поддршка на друг кандидат или да распише нови избори.

Коронавирус