понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 155
home Вести

Макрон вечерва ќе се обрати на нацијата за ситуацијата со коронавирусот

Макрон вечерва ќе се обрати на нацијата за ситуацијата со коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва ќе и се обрати на нацијата за ситуацијата со новиот коронавирус, јави француското радио „Европа 1“.

Според податоците, ширењето на вирусот Ковид-19 забрзано се шири во државата, а бројот на починати и лица на интензивна нега се зголемува.

Во Франција, 98.010 луѓе се заразија од Ковид-19, додека 8.911 починаа.

Коронавирус