петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 121
home Вести

Макрон утре ќе отпатува за Либан

Макрон утре ќе отпатува за Либан

Претседателот на Франција, Емануел Макрон утре ќе отпатува за Либан, за да се сретне со сите политички актери, по експлозијата што го разурна Бејрут при што загинаа најмалку сто лица, а илјадници се повредени, соопшти денеска Елисејската палата.

Предвидено е Макрон да се сретне со претседателот и премиерот на Либан, Мишел Аун и Хасан Диаб.

Во соопштението на Елисејската палата се наведува дека Франција веќе испратила екипаж, опрема и помош во Либан. Од Марсеј испратена е итна опрема и медицински екипаж од девет лица.

– Три авиони денеска ќе полетаат за Бејрут, еден од Марсеј со медицински тимови, еден од парискиот аеродром Руаси со 25 тони опрема и безбедносни тимови на Министерството за внатрешни работи, изјави шефот на француската дипломатија Жан-Ив ле Дриан.

Тој додаде дека Франција во следните денови ќе преземе иницијатива за мобилизирање на меѓународна помош, посебно на европско ниво.

– Сега е важно да се покаже меѓународна солидарност, истакна Дриан. (МИА)