среда, 14. септември 2022. Вести денес: 148
home Вести

Макрон се огласи откако беше нападнат од граѓанин, никој не ја очекуваше ваквата негова реакција (ВИДЕО)

Макрон се огласи откако беше нападнат од граѓанин, никој не ја очекуваше ваквата негова реакција (ВИДЕО)

Францускиот претседател Емануел Макрон прв пат проговори за инцидентот кој се случи во вторникот кога еден граѓанин му удри шлаканица додека се поздравуваше со него.

Тој порача дека насилството е неспоиво со демократијата и дека без оглед на инцидентот и понатаму непосредно ќе комуницира со граѓаните во јавност.

-Го разбирам бесот кај граѓаните. Го прифаќам фактот дека постои лутина меѓу луѓето кои треба легитимно да ја изразат. Редовно сум во контакт со луѓе кои изразуваат бес и вознемиреност поради одредени одлуки, а секогаш сум тука тоа да го слушнам и понекогаш можат да дадм одговор на прашањата, а некогаш не. Меѓутоа насилството е целосно9 неприфатливо во демократијата, истакнува Макрон, пренесува Гардијан.

Во куќата на соучесник на човекот кој го удрил Макрон полицијата пронашла оружје, како и примерок на книга од Адолф Хитлер.

Уапсени се двајца мажи на возраст од 28 години, а еден од нив е и напаѓачот на Макрон.

Коронавирус