сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 24
home Вести

Макрон најавува средба со Трамп пред самитот на НАТО

Макрон најавува средба со Трамп пред самитот на НАТО

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека тој и американскиот претседател Доналд Трамп треба да се сретнат пред самитот на НАТО во Лондон, што ќе се одржи на 4 декември.

Макрон синоќа на Твитер соопшти дека имал „одличен телефонски разговор“ со американскиот претседател, со кого разговарал за Сирија, Иран и НАТО, пренесуваат британските медиуми.

„Се согласивме околу многу работи и ќе се сретнеме пред самитот во НАТО во Лондон“, напиша Макрон на Твитер.

Коронавирус