четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 112
home Вести

Макрон најави ограничувања за оние кои немаат потврда за Ковид-19, скоро милион луѓе побрзаа да се вакцинираат

Макрон најави ограничувања за оние кои немаат потврда за Ковид-19, скоро милион луѓе побрзаа да се вакцинираат

Повеќе од 900.000 луѓе во Франција побрзаа да закажат термин за вакцинација во понеделникот вечерта, откако претседателот Емануел Макрон предупреди дека ќе бидат воведени ограничувања за сите оние кои немаат здравствена дозвола со потврда дека биле вакцинирани или биле негативни на тест за Ковид-19.

Откривајќи обемни мерки во борбата против инфекцијата, Емануел Макрон рече дека засега вакцинацијата нема да биде задолжителна за целата јавност, но тој истакна дека ограничувањата ќе влијаат на оние кои не биле вакцинирани.

Претседателот рече дека здравствените работници мора да бидат вакцинирани до 15 септември или во спротивно ќе сносат последици.

Потребна е потврда за Ковид-19 за широк спектар на настани
Станислас Ниокс-Шато, кој раководи со Доктолиб, една од најголемите веб-страници во земјата посветена на резервирање датуми за вакцинирање, за радиото РМЦ изјави дека рекорден број луѓе бараат вакцинирање по објавата на претседателот.

– За неколку минути имаше 7,5 милиони врски со страницата Доктолиб.
„Повеќе од 900.000 луѓе вчера аплицираа за вакцинација, што е двојно повеќе од последниот рекорден број забележан на 11 мај“, рече тој.

Макрон во понеделникот рече дека здравствениот лист, потребен за широк спектар на настани, сега ќе биде потребен многу почесто, меѓу другото, за влез во ресторани, кина и театри.

Од почетокот на август, тие ќе бидат потребни при влегување во возовите за понатамошни линии и авиони, што ќе биде дополнителен поттик за разделување на луѓето за време на летните одмори.

Забавувањето на стапката на вакцинација и наглото зголемување на заразените поради многу заразната делта варијанта на вирусот, сега доминантна, ја принудија владата да ја смени стратегијата.

Коронавирус