среда, 28. јули 2021. Вести денес: 171
home Вести

Макрон на средба со Меркел во пресрет на ЕУ самитот

Макрон на средба со Меркел во пресрет на ЕУ самитот

Францускиот претседател Емануел Макрон попладнево треба да ја посети германската канцеларка Ангела Меркел пред клучните прeговори на ЕУ кон средината на јули за фондот за опоравување од коронавирусот и за повеќегодишниот буџет.

Франција и Германија, како и јужните земји кои се тешко погодени од вирусот, го поддржуваат предлогот на Европската комисија за создавање фонд за обнова кој вклучува 500 милијарди евра во буџетски трансфери и 250 милијарди во заеми.

Но, групата наречена „штедлива четворка“ – Австрија, Данска, Холандија и Шведска – се спротивставуваат на големите заеми без никакви реформски услови.

Извор од Елисејската палата минатата недела изјави дека Франција е оптимист и решена за тоа.

Тој рече дека посетата на Макрон на холандскиот премиер Марк Руфе во Хаг во вторникот донесе одреден напредок и дека во интерес на сите е да се постигне договор во јули.

Претходно овој месец, лидерите на ЕУ одржаа видео состанок од кој немаше резултат и треба повторно да разговараат на 17-18 јули, овојпат на физички состанок, за да се обидат да постигнат договор за пакетот за опоравување и за буџетот на Унијата за 2021-2027 година.

Макрон и Меркел ќе разговараат за претстојното германско претседателство на Европскиот совет и прашањата поврзани со климата, трговијата и миграцијата на нивната попладневна средба во Мешеберг, северно од Берлин, посочи претставникот од Елисејската палата. (MИА)

Коронавирус