четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 76
home Вести

Макрон, Меркел и Конте се заканија со санкции поради оружјето за Либија

Макрон, Меркел и Конте се заканија со санкции поради оружјето за Либија

Лидерите на Франција, Германија и Италија се заканија дека ќе воведат санкции за земјите што продолжуваат да го кршат ембаргото на Обединетите нации за извоз на оружје во Либија.

„Ние, исто така, ги повикуваме сите странски актери да го прекинат нивното се поголемо мешање и целосно да го почитуваат ембаргото на Советот за безбедност на ОН за извоз на оружје во Либија“, се вели во заедничкото соопштение на Емануел Макрон, Ангела Меркел и Џузепе Конте, издадено од француското претседателство.

Европските лидери исто така наведуваат дека тие се подготвени да прибегнат кон санкции доколку се продолжи со кршење на ембаргото на море, на копно или во воздух.

Коронавирус