сабота, 1. април 2023. Вести денес: 58
home Вести

Макрон кон репрезентативците: Не ги заборавајте вашите корени

Макрон кон репрезентативците: Не ги заборавајте вашите корени
epa06893795 France's coach Didier Deschamps (L) speaks next to French President Emmanuel Macron (R) during a reception at the Elysee Presidential Palace in Paris, France, 16 July 2018, after French players won the Russia 2018 World Cup final football match. France celebrated their second World Cup win 20 years after their maiden triumph on July 15, 2018, overcoming a passionate Croatia side 4-2 in one of the most gripping finals in recent history. EPA-EFE/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит ја примија репрезентацијата на земјата на свеченост во Елисејската палата по освојувањето на светската титула на Мундијалот 2018.

– Ви благодариме за победата, се гордееме со вас. Никогаш не ги заборавајте вашите корени. Помнете што претставуваат за вас родителите, вашиот клуб, кој ве изградил, сето тоа е Франција, рече претседателот.

Над 1.300 гости, вклучувајќи и многу фудбалери и ученици, присуствуваа на прославата во Елисејската палата.

И покрај летните горештини, околу половина милион луѓе го исполнија просторот на „Шанз-Елизе“ од Триумфалната капија до плоштадот Конкорд и ги поздравија светските шампиони.

МИА