среда, 25. мај 2022. Вести денес: 168
home Вести

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата со цел да ги заштити клучните локации во Франција.

По денешниот напад во црквата Нотр Дам во Ница, во кој беа убиени три лица, и обраќајќи се од местото на трагедијата, тој рече дека Франција е нападната преку нејзините вредности, преку чувството на слобода, нагласувајќи дека на француско тло се негува слободата на верување.

– И денеска тоа го кажувам сосема јасно: нема да отстапиме, истакна претседателот на Франција.

Во терористички напад во Ница денеска загинаа три лица, од кои едното беше обезглавено, додека во друг инцидент полицијата уби вооружен напаѓач кој им се закануваше на минувачите во Авињон.

Коронавирус