сабота, 15. август 2020. Вести денес: 58
home Вести

Макрон ќе го претстави составот на новата влада

Макрон ќе го претстави составот на новата влада

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе го претстави составот на новата влада чија главна цел е да и се помогне на економијата во најтешката криза во државата од Втората светска војна.

Францускиот премиер Едуар Филип минатата недела поднесе оставка, а Макрон на негово место го именуваше Жан Кастекс (55).

Економијата на државата е во историска рецесија по кризата со коронавирусот.

Макрон објави на Твитер дека е непходен „нов пат“ и наведе дел од приоритетите на новата влада – економијата, промени во системот на социјална заштита и животна средина и заштита на европскиот суверенитет.

Аналитичари наведуваат дека Макрон бара нов старт за да се опорави од поразот на локалните избори, на две години пред претседателските избори во 2022 година.

Коронавирус