понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 111
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Макрон и Путин разговараа за Сирија

Макрон и Путин разговараа за Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во телефонски разговор му порача на неговиот руски колега Владимир Путин дека е посветен на јакнење на дијалогот меѓу завојуваните страни во Сирија.

Макрон изрази желба да соработува со Русија заради „кредибилен политички процес“, но и заради „интензивирање на доставата на хуманитарната помош за цивилите“.

Тоа е прв телефонски рагзовор меѓу Макрон и Путин од нападите на САД, Велика Британија и Франција на Сирија на 14 април.

Макрон денеска ја започнува официјалната посета на САД, а Русија ќе ја посети на 24 и 25 мај.

Коронавирус