сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 46
home Вести

Макрон го повика Бајден да се откаже од ограничувањата за извоз на вакцини

Макрон го повика Бајден да се откаже од ограничувањата за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја повика администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да се откаже од ограничувањата за извоз на вакцини против Ковид-19 и компонентите за нивно производство.

Обраќајќи се на самитот на Европската унија во Португалија, тој рече дека богатите земји мора да го споделат својот капацитет за вакцини и на тој начин да им помогнат на помалку развиените земји.

Макрон исто така рече дека светот со вакцините против Ковид-19 може да се обиде да стори нешто слично на она што беше направено пред повеќе години со лековите за ХИВ, кога беа прескапи за сиромашните нации. (МИА)

Коронавирус