вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 155
home Вести

Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!

Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе се обрти вечерва на нацијата после повеќенеделните протести, кои беа проследени и со насилство, а американска агенција АП го поставува прашањето дали е предоцна за тоа!

АП понатака наведува дека демонстрациите се организирани против власта на Макрон и дека после долгата тишина која го насобра бесот на граѓаните многу демонстранти сакаат од претседателот да слушнат само едно: Давам оставка! Сепак наместо тоа, се очекува Макрон да објави низа мерки во врска со намалувањето на даноците, што би довело до зголемување на куповна моќ на населението, кое му забележува дека ги фавозирира богатите.

Коронавирус