недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 52
home Вести

Макрон бара од Трамп американските трупи од Африка да не се повлекуваат

Макрон бара од Трамп американските трупи од Африка да не се повлекуваат

Откако не успеа да го убеди Трамп да се повлече од напуштање на иранскиот нуклеарен договор, Макрон сега се обидува да го убеди да не ги повлекува трупите од Африка.

– Ако САД одлучи да се повлече од Африка, тоа е лоша вест за нас, рече францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со претставниците на земјите од Сахел – Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавританија и Нигер.

Тој додаде дека би сакал да го убеди Трамп дека борбата против тероризмот се одвива и во тој регион.

Американските воени претставници минатата недела посочија дека САД можат да го намалат присуството во Африка.

Локални избори 2021