четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 78
home Вести

Макрон бара нови разговори со претставниците на Движењето Жолти елеци

Макрон бара нови разговори со претставниците на Движењето Жолти елеци

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера побара од премиерот Едуард Филип да се сретне со лидерите на најголемите политички партии и претставниците на Движењето Жолти елеци, кое ги организираа протестите поради зголемување на цените на горивата, со цел да се изнајде излез од актуелната криза.

Тој во исто време од министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер побара да размисли за „измени“ на безбедносните процедури.

Средбата на премиерот Филип со претставници на Жолтите елеци минатата недела не беше реализирана откако беше одбиено барањето на Движењето разговорот да се емитува во живо.

Според полицијата во протестите во саботата повредени се 133 лица, од кои 23 полицајци, запалени се шест згради, 130 барикади и 112 автомобили. Во притвор задржани се 378 луѓе, од кои 33 се малолетни лица.

Жолтите елеци се симбол на истоименото движење кое организира протести ширум Франција поради зголемување на данокот на горивата.

Коронавирус