вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 77
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Македонец е кандидат за претседател на Уругвај- Ова е нашиот Ернесто Талви

Македонец е кандидат за претседател на Уругвај- Ова е нашиот Ернесто Талви

На денешните избори во Уругвај имаме и наш, македонски кандидат за претседател на државата. Станува збор за Ернесто Талви, еден од најсериозните кандидати, кој секаде гордо истакнува дека татко му е Македонец од Скопје.

BBC пишува за него дека е економист кој завршил во Чикаго, син на имигранти од Македонија и Куба. Tаткото, роден скопјанец, се викал Мануел Талви и има еврејско потекло.

Кандидиран е од една од најстарите и најуспешни партии во Уругвај, партијата Колорадо. Засега е трет и веројатно нема да влезе во вториот изборен круг.

Денеска во Уругвај се одржуваат претседателски избори.

Во претседателската трка, кандидатите исто така мора да добијат најмалку 50% од гласовите за да избегнат втор круг на изборите на 24 ноември.

На изборите ќе бидат решени и сите места во Претставничкиот дом и во Сенатот.

 

Каква е моменталната состојба?

Коалицијата „Широк фронт“ управува со Уругвај од 2005 година.

Како и да е, рејтингот за одобрување на претседателот Ваукез опадна на под 30%, според неодамнешните истражувања, наспроти 61% на крајот на неговиот мандат 2005-2010 година, кога тој беше првиот левичарски лидер во земјата.

Економијата и невработеноста се најголема загриженост за гласачите, а само 22% од граѓаните ја оценуваат економијата како добра.

Сепак, криминалот доминира во голем дел од дебатата.

Стапката на убиства се зголеми за 46% минатата година, достигнувајќи 11,8 на 100.000 луѓе.

 

Кој се кандидира за претседател?

1. Даниел Мартинез, Широк фронт

– Екс-градоначалник на Монтевидео и поранешен министер за индустрија, енергија и рударство

– Гласање помеѓу 33% и 41%

– Како поранешен социјалистички активист и про-бизнис инженер, се смета дека има широка поддршка

– Ветува повеќе камери за надзор и полициско работење во заедницата за справување со криминалот

2. Луис Лакале Пау, Национална партија

– Дојде втор на изборите во 2014 година и е член на Конгресот од 1999 година, кога имаше 26 години

– Гласање помеѓу 22% и 27%

– Конзервативен и многу про-бизнис

– Сака да пушти повеќе полиција на улица, но исто така сака да се справи со високите трошоци за живот преку мерки за штедење

3. Ернесто Талви, партија Колорадо

– Економист едуциран од Чикаго, син на имигранти од Македонија и Куба

– Гласање помеѓу 10% и 16%

– Ја насочи својата кампања за едукација, со цел да создаде 136 јавни средни училишта во сиромашни населби

– Повика на полесен пристап кон програмите за рехабилитација на затворениците

4. Гвидо Манини Риос, Отворен Кабилдо

– Десничар-генерал

– Гласање од 10% до 12% со оваа ново формирана партија

– Работи на социјално конзервативна, платформа за закон и редот

– го споредуваат со бразилскиот претседател Јаир Болсонаро

 

Предвидувања

Врз основа на тековното гласање, најверојатно ќе се одржи во втората круг меѓу Мартинез и Лакале Пу.

Коронавирус