сабота, 1. април 2023. Вести денес: 53
home Вести

Мајкл Хигинс реизбран за претседател на Ирска

Мајкл Хигинс реизбран за претседател на Ирска

Ирскиот претседател Мајкл Хигинс освои втор мандат откако доби 55,8 проценти од гласовите на изборите.

-Претседателството не припаѓа на едно лице туку на народот на Ирска. Ќе бидам претседател на сите луѓе, и на оние кои гласале за мене и на оние кои не гласаа, истакна синоќа Хигинс.

На претседателските избори што се одржаа во петокот  имаше мала излезност, под 45 проценти, што е најниска до сега.

Претседателот на Ирска има церемонијална функција во парламентарната демократија на Ирска, предводена од премиерот Лео Варадкар.