четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 131
home Вести

Мајк Помпео пристигна во Авганистан

Мајк Помпео пристигна во Авганистан

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска пристигна во Авганистан во обид да помогне во спасувањето на историскиот договор меѓу Вашингтон и талибанците, постигнат на крајот на февруари, но нарушен од политички судири и насилство.

Помпео слета во Кабул за да се состане со авганистанскиот претседател Ашраф Гани и неговиот политички ривал Абдула Абдула, кој исто така тврди дека е претседател.

Коронавирус