среда, 12. август 2020. Вести денес: 170
home Вести

Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат да промена на составот на Националното собрание, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро.

Венецуелското национално собрание е под контрола на опозицијата.

– Сите анкети покажуваат дека повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат да изберат ново Национално собрание, рече Мадуро во телевизиското обраќање, додавајќи дека парламентарните избори би можеле да се одржат во кое било време во 2020 година.

Како што рече, изборите не мора да се одржат во недела, но тие може да се одржат во кој било ден во неделата. Според Венецуелскиот Устав, изборите треба да се одржат во 2020 година.

Мадуро додаде и дека војската во земјата е подготвена да ја одбрани земјата 100 проценти.

– Треба да го браниме правото на нашиот народ за мир, соживот, хармонија, толеранција, социјална среќа, рече Мадуро.

Ситуацијата во Венецуела ескалираше на 23 јануари минатата година кога спикерот на Собранието Хуан Гуаидо се прогласи за претседател и кога САД го признаа за претседател

Коронавирус