понеделник, 21. септември 2020. Вести денес: 174
home Вести

Мадуро до нацијата: Останувам претседател (ВИДЕО)

Мадуро до нацијата: Останувам претседател (ВИДЕО)

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД.

Мадуро најави затворање на амбасадата на Венецуела и сите конзулати во САД . Тој потсети дека до недели сите американски дипломати мораат да ја напуштат Венецуела. Мадуро во обраќањето рече и дека се согласува со ставот на Мексико и Уругвај дека е потребен дијалог. Сепак потенцира дека нема намера да го напушти местото претседател на државата.

Никогаш нема да се откажам од обврските кон мојата татковина , никогаш тоа нема да го направам, рече претседателот, кој се соочува со петоцифрена секојдневна инфлација во земјата што е на четврто место во светот по производство на нафта.

Милиони жители на Венецуела од почетокот на минатата година ја напуштија земјата и заминаа како бегалци во соседните земји.

Мадуро на крајот на говорот се претстави себеси како уставен претседател , а шефот на опозицијата Гваидо го нарече марионета на САД.

Во меѓувреме, најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири.

Коронавирус