сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Лувр – најпосетуваниот музеј во светот

Лувр – најпосетуваниот музеј во светот

Парискиот музеј Лувр е најпосетуваниот музеј на светот, со повеќе од 10 милиони луѓе лани, посочува новата ранг листа на „Арт Њуспејпер“.

Посетеноста на музејот е за 26 отсто повисока од пред две години. Една од причините за поголемата популарност на Лувр е видеоспотот на Бијонсе и Џеј-Зи снимен во него.

На второ место на листата е Националниот музеј на Кина во Пекинг, а на трето – Метрополитен во Њујорк, САД.

Натаму во првите 10 се и Музејот на Ватикан, галеријата Тејт во Лондон, Лондонската национална галерија, Националната галерија на уметностите во Вашингтон, Ермитаж во Санкт Петербург и Музејот на Викторија и Алберт во Лондон.