недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Лотаријата Евромилион вечерва става во игра рекордна добивка од 200 милиони евра во прашање во петокот

Лотаријата Евромилион вечерва става во игра рекордна добивка од 200 милиони евра во прашање во петокот

Рекордна добивка од 200 милиони евра е ставена вечерва во игра од лотаријата Евромилион, што би претставувало најголема добивка во историјата на европската лотарија доколку се погодат точните броеви, јави дописникот на МИА.

Доколку вечерва не е пронајдена точната комбинација на извлечените броеви, сумата ќе се врати во игра во четири последователни нерешени резултати, тогаш таа ќе се зголеми на 210 милиони евра. И така до 250 милиони евра, максимален плафон на лотаријата.

Рекордната добивка во Франција е 170 милиони евра, освоена во Поморските Алпи во ноември 2012 година. Во Европа, тоа е 190 милиони, на неколку пати, последен пат во ноември 2019 година во Велика Британија.

Коронавирус