сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 126
home Вести

Лоши прогнози на францускиот имунолог: Кога граѓаните ќе му се вратат на нормалниот живот?

Лоши прогнози на францускиот имунолог: Кога граѓаните ќе му се вратат на нормалниот живот?

Граѓаните на Франција веројатно нема да се вратата во нормалниот постковид живот пред есента 2021 година, рекол денеска имунологот Жан Франсоа Делфрејси.

„Имаме вирус кој продолжува да циркулира силно, а само што излегуваме од вториот локдаун“, рекол имунологот кој е воедно и восок владин научен советник, пренесува Ројтерс.

Со повеќе од 2,42 милиони случаи на коронавирус, Франција е петта по бројот на заразени во светот.

Франција вчера забележала 18.254 нови случа на Ковид 19 што е најголем дневен број на заболени во последниве скоро месец дена.

Локални избори 2021