понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Вести

Лондон спровел „голем“ кибер напад врз ИД

Лондон спровел „голем“ кибер напад врз ИД

Велика Британија спроведе „голема кампања на кибер напади“ врз џихадистичката група Исламска држава (ИД), соопшти директорот на британската Владина централа за комуникации, Џереми Флеминг.

– Резултатот од операцијата е со широк обем и тој ги намали можностите на групата да ги координира своите напади и да шири пропаганда, изјави синоќа Флеминг во обраќање на конференција за кибер безбедност во Манчестер.

Флеминг, кој е поранешен агент на Ми-5, нагласи дека акцијата е премногу сложена, за да биде јавно презентира, но таа, според него, покажала колку може да биде ефикасен една целен кибер напад.

Тој во обраќањето ја критикуваше и Русија, која ја обвини за „недозволиво кибер однесување“, оквалификувајќи ја како „растечка закана“ за Велика Британија и нејзините сојузници.

– Русите не играат според правилата бидејќи ја бришат границата меѓу криминалните и државните акции, потенцира Флеминг.

МИА

Коронавирус