петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 135
home Вести

Лондон не ги признава изборните резултати од Белорусија

Лондон не ги признава изборните резултати од Белорусија

Велика Британија смета дека реизборот на белорускиот претседател Александар Лукашенко претходно овој месец е изборна измама. Лондон ќе работи со меѓународни партнери за санкционирање на одговорните. Тоа го изјави британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб.

– Светот е згрозен од насилството што го користат белоруските власти за да ги уништи мирните протести што следуваа по овие фалсификувани претседателски избори, изјави денеска Раб.

– Велика Британија не ги признава резултатите, додаде тој.