недела, 5. јули 2020. Вести денес: 139
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Локални избори Унгарија

Локални избори Унгарија

Во Унгарија денеска се одржуваат локални избори, на кои, опозицијата се надева на победа во Будимпешта, што би претставувало симболична победа за противниците на премиерот Виктор Орбан, кој во пролетта 2018 година, по третпат последователно победи на парламентарните избори.

Победа во Будимпешта би била првиот голем успех на левичарската опозиција во последните десет години.

Аналитичарите сметаат дека резултатите од локалните избори во Будимпешта се неизвесни, но очекуваат дека владејачката Фидес ќе ја задржи власта во поголем дел од Унгарија.

Парламентарни избори 2020