вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 74
home Вести

Литванија ги затвора своите граници

Литванија ги затвора своите граници

Литванија објави дека ги затвора своите граници од попладнево за да спречи ширење на Ковид-19 од кој досега се заразени седум нејзини граѓани во државата во која има 2,8 милиони граѓани.

– Слободното движење во шенген-зоната беше од најголема вредност, но сега станува најголема закана, рече министерката за внатрешни работи на Литванија, Рита Тамашуниене. Таа не го прецизираше рокот за траење на тие ограничувања.

Литванија веќе ги затвори сите училишта, универзитети, градинки, музеи и кина.

Коронавирус