понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 75
home Вести

Ликвидиран „Френки бој“, шефот од мафијашкото семејство Гамбино (ФОТО)

Ликвидиран „Френки бој“, шефот од мафијашкото семејство Гамбино (ФОТО)

Шефот од мафијашкото семејство Гамбино, Франческо Кали (53), познат како „Френки бој“, убиен е пред својата куќа во Стејт Ајленд, соопшти полицијата.

Во него биле истрелани најмалку шест куршуми, па после тоа напаѓачот го прегазил со автомобилот, пренесува Ројтерст.

Семејството Гамбино е едно од петте главни италијанско-амерички мафијашки семејства во Њујорк.

Мотивот за убиството засега не е познат, а истрагата е во тек. Медиумите пренесуваат дека Франческо е изрешетен покрај неговиот автомобил околу 21.00 часот по локално време, а напаѓачот после ликвидацијата побегнал автомобил плава боја.

Коронавирус