понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 185
home Вести

Лидерката на белоруската опозиција побара помош од ОН за излез од кризата

Лидерката на белоруската опозиција побара помош од ОН за излез од кризата

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, побара помош од ОН со цел нејзината земја што поскоро да излезе од кризата.

-Убедени сме дека во одреден момент, режимот ќе падне, бидејќи е под притисок и од внатре и од надвор, рече Тихановскаја, која избега од Белорусија во Литванија на 9 август 2020 година, само еден ден по непризнаените претседателски избори, на кои загуби од актуелниот претседател Александар Лукашенко.

Лидерката на белоруската опозиција вчера пристигна во Женева, каде што ќе учествува во дебата на Меѓународниот филмски фестивал за правата на човекот. Уште една опозиционерка од Белорусија, Олга Ковалдкова, исто така, ќе учествува во дебатата на фестивалот.

Неколку десетици симпатизери вчера ја пречекаа Тихановскаја пред европското седиште на ОН во Женева, а таа оттаму изрази надеж дека ОН ќе продолжат да и помагаат на Белорусија да излезе од кризата.

-Притисокот треба да се засили, рече таа, додавајќи дека се залага за дијалог со посредство на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

„Ние сакаме овие разговори да бидат што е можно поотворени и во нив да учествуваат соседните и другите демократски земји“, додаде Тихановскаја.

Коронавирус