четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 136
home Вести

Лидерите на Шведска и Финска навестија разговори со Ердоган

Лидерите на Шведска и Финска навестија разговори со Ердоган

Американскиот советник за национална безбедност Џек Саливан изјави дека лидерите на Шведска и Финска посочиле дека планираат директно да разговараат со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и дека Вашингтон е подготвен да го поддржи тој процес.

– Ние веруваме дека загриженоста на Турција за пристапувањето на Шведска и Финска, изразена од претседателот Ердоган и другите, може да се реши, рече Саливан.

Запрашан дали има планови американскиот претседател Џозеф Бајден да стапи во директен контакт со Ердоган за ова прашање, Саливан рече: „Во моментов – не“.

Коронавирус