сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Либанскиот премиер поднесе оставка

Либанскиот премиер поднесе оставка

Либанскиот премиер Саад ал Харири попладнево поднесе оставка, во момент кога неговата земја ја потресуваат немири поради најавените економски реформи.

Во своето обраќање до нацијата тој истакна дека ќе ја поднесе оставката на својата Влада до претседателот Мишел Аун.

– Дојдов до ќор сокак, нагласи Харири, повикувајќи ги сите Либанци да го заштитат граѓанскиот мир.

Речиси две недели траат протестите во Либан, а демонстрантите бараат оставка од Владата заради големото незадоволство во јавноста по откриените случаи на корпуција, во кои се вмешани политичари од владејачките партии.

Претходно денеска шаторите на демонстрантите поставени во централниот дел на Бејрут беа запалени, откако нивниот камп беше нападнат од вооружени мажи со стапови.

Напаѓачите извикувале слогани поврзани со шиитското движење Хезболах и групата Амал, а кон местото на инцидентот веднаш биле испратени безбедносни сили.

Коронавирус