среда, 8. декември 2021. Вести денес: 44
home Вести

Либан: Над 60 затвореници побегнаа од затвор, петмина од нив загинаа во сообраќајка

Либан: Над 60 затвореници побегнаа од затвор, петмина од нив загинаа во сообраќајка

Повеќе од 60 лица избегаа од затвор во Либан, а кои петмина загинаа кога нивниот автомобил удри во дрво, соопштија Меѓународните безбедносни сили на Либан.

Тие избегаа од затворот Бабда в зори откако ја скршиле вратата од ќелијата, соопшти државната новинска агенција ННА, додавајќи дека безбедносните сили ја опколиле областа.

Министерот за внатрешни работи го извести претседателот на Либан, Мишел Аун, за бегството на затворениците, кој нареди истрага за овој случај.

Властите потврдија дека 15 бегалци се фатени и дека четворица се предале. Петмина загинаа во сообраќајна несреќа, додека еден бегалец е повреден и пренесен во болница.

Коронавирус