петок, 29. јули 2022. Вести денес: 124
home Вести

Лекарите во Ломбардија бараат целосен карантин

Лекарите во Ломбардија бараат целосен карантин

Во италијанската северна покраина Ломбардија расте бројот на заразени со новиот коронавирус, а лекарите тврдат дека ситуацијата во медицинските институции е неподнослива и оти е неопходно веднаш да се воведе целосен карантин.

Во апелот до регионалните власти лекарите наведува дека немаат неопходна опрема и материјали.

Во Ломбардија во изминатите 24 часа регистрирани се 5.200 нови случаи и 46 смртни случаи.

Додека на национално ниво, во Италија во изминатото деноноќие пријавени се помалку новозаболени во споредба со претходниот ден, вкупно 22.000, но тестирани се речиси 50.000 лица помалку.

Коронавирус