петок, 4. декември 2020. Вести денес: 42
home Вести

Лавров утре во посета на Северна Кореја

Лавров утре во посета на Северна Кореја

Рускиот министер за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров утре ќе престојува во официјална посета на Северна Кореја, каде со својот севернокорејски колега Ри Јонг-хо ќе разговара за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„Испланирани се разговорите на двајцата министри и тие ќе се фокусираат на актуелните проблеми и ќе разменат мислења зџа ситуацијата на Корејскиот Полуостров и други главни меѓународни и регионални проблеми“, се наведува во соопштението на руското МНР.

Шефот на севернокорејската дипломатија за време на посетата на Мосва во април го покани Лавров да го посети Пјонгјанг.

МИА

Коронавирус