среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 146
home Вести

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Русија и Турција работат на постигнување на договор за прекин на огнот во Либија, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Тој наведе дека Либиската национална армија, која има поддршка од Русија, е подготвена да потпише договор за прекин на огнот. Лавров додаде дека се надева оти Турција ќе успее да ја убеди либиската меѓународно признаена Влада за национално единство да го направи истото.

Судирите во Либија почнаа во 2011 година, кога во граѓанската војна беше соборен долгогодишниот лидер Моамер Гадафи, кој подоцна беше убиен. Оттогаш две ривалски групи се борат за превласт.

Силите на генерал Калифа Хафтар во април 2019 година покренаа офанзива за заземање на Триполи, но меѓународно признатата Влада возврати.

Меѓународно признаената Влада на премиерот Фајез ал Сараџ, со седиште во Триполи контролира помал дел од територијата, додека седиштето на Хафтар е во Тобрук и тој контролира поголем дел од земјата, а има контрола и врз нафтените полиња.

Коронавирус