вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Лавови во Хрватска се заразиле со коронавирус

Лавови во Хрватска се заразиле со коронавирус

Лавови во Зоолошката градина во Загреб се заразени со коронавирусот. Тие се заразиле од чуварот кој се грижел за нив, пишуваат медиуми во регионот.

На лавовите им е земен брис од носот и двата имаат симптоми на болеста.

Сега се тестираат и други животни со кои бил во контакт чуварот.

Во Европа имаше повеќе случаи на заразени животни.