понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 128
home Вести

Лавови и горила позитивни на коронавирус во Зоо Прага

Лавови и горила позитивни на коронавирус во Зоо Прага

Горила и два лавови од Зоолошката градина во Прага се позитивни на коронавирус, објави директорот.

-Утврдено е дека лавовите Џамван и Суши, како и горилата Ричард се позитивни на коронавирус. Симпромите им се благи, кашлаат, а Ричард е изморен и го изгуби апетитет, напишал директорот на Зоолошката градина, Мирослав Бобек.

Директорот додал дека животните најверојатно се заразиле преку вработените и најавил дека и останатите животни ќе бидат тестирани.

Коронавирус