среда, 28. септември 2022. Вести денес: 138
home Вести

Лав нападнал чуварка во зоолошка додека му го чистела кафезот

Лав нападнал чуварка во зоолошка додека му го чистела кафезот

Стражарка во зоолошката градина во северозападна Германија била нападнат и повредена од лав додека го чистела неговиот кафез, пренесуваат германските медиуми.

Инцидентот се случил во зоолошката градина во Оснабрик.

Лавот ја нападнал 25-годишната чуварка, а полицијата за германската агенција ДПА изјави дека девојката е полесно повредена, но дека сепак е хоспитализирана поради подетален преглед.

Зоолошките градини во Германија се уште се затворени како дел од рестриктивните мерки за борба против пандемијата на Ковид-19.

Коронавирус