четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

Лапид: Нема да чекам на изборите, веднаш ќе се зафатам со проблемите

Лапид: Нема да чекам на изборите, веднаш ќе се зафатам со проблемите

Израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид изјави дека нема да чека нови избори за да се справи со бројните предизвици и дека ќе се соочи со нив веднаш штом ќе ја преземе функцијата привремен премиер од актуелниот премиер Нафтали Бенет.

-Треба да се справиме со трошоците за живот, да водиме кампања против Иран, Хамас и Хезболах и да се спротивставиме на силите кои се закануваат да го претворат Израел во недемократска земја, рече Лапид.

Претходно, израелската Влада потврди дека ќе го распушти парламентот и ќе се подготви за нови избори по неколкунеделниот засилен притисок врз кревката владејачка коалиција на Бенет.

Претходно британските медиуми јавија дека неименуван израелски функционер изјавил дека Бенет и Лапид се договориле за распуштање на парламентот и дека Лапид во меѓувреме ќе ја преземе функцијата премиер.

Следната недела ќе се одржи гласање во парламентот, по што Лапид ќе ја преземе премиерската функција, рече претставникот.

Коронавирус