вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Лани во Мексико исчезнале речиси 7.000 луѓе 

Лани во Мексико исчезнале речиси 7.000 луѓе 

Речиси 7.000 Мексиканци се официјално прогласени за исчезнати во 2020 година, што е за 22 отсто повеќе од претходната година, изјави заменик-секретарот за човекови права Алехандро Енсинас.

Енкинас додаде дека бројот на откриени тајни гробови опаднал за една третина минатата година, а бројот на телата пронајдени во тие гробови е помал за 18 проценти и е 1.086.

Половина од пронајдените тела биле во државите Халиско и Гвантанамо, каде што картелот Нова генерација на Халиско бил вклучен во крвави територијални спорови. Само во општината Салто во Халиско се пронајдени 189 тела.

Идентификувањето и враќањето на тие тела на нивните семејства продолжува да биде тежок процес.

Од вкупно 2.395 тела пронајдени откако сегашната администрација стапи на должност во декември 2018 година, 39 проценти се идентификувани, а околу 22 проценти се вратени на нивните роднини.

Од 2006 година, повеќе од 80.000 луѓе се официјално пријавени за исчезнати во Мексико.  (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија