петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Квим Тора избран за каталонски претседател

Квим Тора избран за каталонски претседател

Каталонскиот парламент го избра Квим Тора за претседател, со што спречи нови избори во Каталонија, јавува Ројтерс.

Тора беше избран со 66 гласови за, додека 65 пратеници гласаа против.

Тој за претседател беше предложен од страна на поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон.

Коронавирус