сабота, 10. јуни 2023. Вести денес: 6
home Вести

Курдите тврдат дека ја одбиле турската копнена офанзива (ВИДЕО)

Курдите тврдат дека ја одбиле турската копнена офанзива (ВИДЕО)

Курдските сили денеска соопштија дека ја одбиле турската копнена офанзива во североисточна Сирија.

Во тек се жестоки борби меѓу турските трупи и борците на сириските демократски сили во села на границата меѓу двете земји, изјави денеска курдски претставник.

– Жестоките борби продолжуваат додека турските сили се обидуваат да влезат во села на границата – изјави Мавран Камишло, портпарол на сириските демократски сили, организација предводена од сириските Курди.

Турското Министерство за одбрана претходно соопшти дека армијата продолжува да напредува кон курдските борци во северна Сирија.

Турски трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници вчера навлегоа во североисточна Сирија, со што почна турската инвазија, при што загинаа 15 цивили, а 20 се повредени.

Претходно турски воени авиони и артилерија ги нападнаа позициите на курдските борци во прекуграничната воена операција, само неколку денови откако американските сили се повлекоа од тоа подрачје.

Претходно, Си-Ен-Ен Турк јави дека од сириска територија синоќа истрелани се три проектили врз турскиот пограничен град Акчакале во округот Шанлаурфа. Се уште нема информации за жртви, предизвикана е само материјални штети врз неколку куќи во градот.

Локалните власти на Акчакале објавија дека училиштата нема да работат до 14 октомври заради воената опоерација.

Турската инвазија наиде на осуда од меѓународната заедница, а Обединети нации и Арапска лига ќе одржат вонредни состаноци.