сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 11
home Вести

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Курц: Жал ми е, нема да има нови преговори за Брегзит

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европска унија не би требало да преговара со Велика Британија за договор за излез на земјата од Унијата.

Неговата изјава уследи откако британскиот Парламент го отфрли планот на премиерката Тереза Меј за Брегзит.

– Жал ми е поради исходот од гласањето за Брегзит во Долниот дом на британскиот Парламент. Во секој случај нема да има нови преговори за нов договор за повлекување, напиша Курц на Твитер.

Долниот дом на британскиот Парламент синоќа со 432 гласа „против“ и 202 „за“, го отфрли Договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, што лани во ноември го постигнаа Владата на премиерката Тереза Меј и Брисел.

Коронавирус