недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 23
home Вести

Курц сака во Австрија да произведува кинеска и руска вакцина

Курц сака во Австрија да произведува кинеска и руска вакцина

Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги провери и руските и кинеските вакцини и изјави дека тој ќе биде подготвен да се вакцинира со тие вакцини.

Курц за германски „Велт ам Зонтаг“ истакна дека, откако двете вакцини ќе бидат одобрени, тој секако ќе се обиде да ги направи достапни капацитетите за производство на руски и кинески вакцини во Австрија.

– Станува збор за добивање што е можно побрзо безбедни вакцини, без оглед на тоа кој ги развил, објасни Курц.

Тој посочи дека не смее да има геополитички табу за тоа прашање. Канцеларката рече дека, доколку тие вакцини бидат одобрени, тој ќе биде подготвен да се вакцинира со Спутник V или кинеска вакцина.

– Најважното нешто во врска со вакцините е дека тие делуваат, дека се безбедни и брзо достапни и не треба да станува збор за геополитички борби, подвлече Курц.

Поради сегашниот недостиг на вакцини во ЕУ, тој ги обвини проблемите во испораката и брзината на одобрување.

Тој смета дека е проблематично тоа што ЕМА за одобрување вакцини работи бавно.

ЕУРО 2020

Македонија