понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Куба избира наследник на Раул Кастро

Куба избира наследник на Раул Кастро

Кубанското народно собрание почнува денеска дводневно заседание на кое ќе се избере наследник на актуелниот кубански лидер Раул Кастро.

Се очекува Кастро да го наследи актуелниот прв потпретседател Мигел Дијаз-Канел (57).

Вкупно 605 народни пратеници ќе изберат претседател на Државниот совет, кој по Уставот е шеф на државата и владата, претседател на Народното собрание, потпретседател и членови на Државниот совет.

Името на новиот претседател на Државниот совет ќе биде објавено утре.

МИА

Коронавирус