четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Крвава роденденска забва во Торонто: Ранети три деца и двајца возрасни

Крвава роденденска забва во Торонто: Ранети три деца и двајца возрасни

Три деца и двајца возрасни се повредени по пукањето на детската роденденска забава во западниот крај на Торонто, соопштија официјалните лица.

Според канадската полиција, меѓу ранетите имало едногодишно момче, петгодишно девојче, 11 годишно момче и 23 годишен маж. Засега не е познато дали второто повредено возрасно лице има повреди од огнено оружје. Според болнички извори, едно дете е во критична состојба, другото е во сериозна, а третото е со полесни повреди.

Полициската инспекторка Кели Скинер дека единствената достапна информација за осомничените е дека биле повеќемина и дека „избегале од областа“. – Не знаеме што доведе до пукањето, рече таа, додавајќи дека кога полицајците пристигнале на местото на настанот, било „хаотично“.

Коронавирус