среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Вести

Крстот на легијата на честа ќе и биде доделен на Ангела Меркел

Крстот на легијата на честа ќе и биде доделен на Ангела Меркел

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел денеска ќе ја посети Франција како канцелар, а нејзиниот домаќин, претседателот Емануел Макрон, одлучи да ја угости во Бон, град во Бургундија познат по виното и богатото културно наследство, јавија француските медиуми.

Макрон ќе и додели на Ангела Меркел Голем крст на Легијата на честа, што е највисокото одликување на Франција. Елисејската палата соопшти дека признанието е симбол и сила на француско-германското пријателство.

loading...