среда, 11. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Криптовалутите забрзано паѓаат

Криптовалутите забрзано паѓаат

Биткоинот и другите криптовалути паднаа во петокот за време на пошироката распродажба на пазарите откако индексот Nasdaq Composite мораше да се корегира. Цената на биткоинот падна за дури 7,4 отсто во однос на доларот за време на азиското тргување во петокот на 38.261 долари, известува Фајненшл Тајмс.

И другите големи криптовалути паднаа, при што Ethereum падна за околу 9 отсто. Падот на двете најголеми криптовалути во светот избриша околу 140 милијарди долари од нивната заедничка пазарна капитализација, според бројките на CoinMarketCap.

Неуспехот дојде еден ден откако руската Централна банка објави нацрт-предлози со кои се планира да се забрани секакво тргување и ископување криптовалути во оваа држава, која е еден од најголемите крипто центри во светот. Со предложените регулативи ќе се забрани секое издавање и работење на криптовалути, ќе се блокираат инвестициите во криптовалути од банките и ќе се забрани каква било размена на криптовалути за традиционални валути во Русија.

Инвеститорите исто така се ослободуваат од акциите на технолошките компании во обид да се подготват за очекуваниот потег на Федералните резерви на САД за зауздување на ​​лабавата пандемична монетарна политика за борба против инфлацијата.

Коронавирус